EasyMum

10.01.2023

EasyMum je podpůrná skupina pro ženy na mateřské dovolené. Od září 2021 se schází pravidelně 2x měsíčně v RC Jablíčko, skupina jako taková už však funguje přes 10 let. Pod vedením psycholožky Mgr. Simony Hybšové mají zúčastněné maminky možnost mluvit o čemkoliv, sdílet svoje radosti i starosti v kruhu podobně naladěných žen, v bezpečném prostoru a za přítomnosti dětí.

Na každé setkání je nutné se přihlásit předem, a to nejpozději do 20. dne předcházejícího měsíce. Přihlašovat se můžete pomocí kontaktního formuláře zde.

Nejčastější otázky ohledně EasyMum

Co to znamená "podpůrná skupina"?

Podpůrná skupina slouží k setkávání skupiny lidí, kteří v životě řeší stejný, nebo podobný typ nesnází. V tomto případě se jedná o matky na rodičovské dovolené.

Jaká témata se obvykle rozebírají?

Častými tématy, která se ve skupině objevují, jsou například:

  • výchova dětí: koncepty a modely výchovy, sourozenecké vztahy a rivalita, období vzdoru

  • vývoj dětí: tabulkový vývoj vs. moje dítě, odplenkování, kojení, odstavení, společné spaní vs. vlastní pokoj pro děti

  • vztahy v rodině: komunikace s partnerem, hádky, role jednotlivých členů rodiny, jak zůstat partnery a nejen rodiči

  • mezigenerační vztahy: nevyžádané rady, vztahy v širší rodině

  • péče o sebe: čas na sebe, osamělost, pocit méněcennosti

Kdo určuje, jaké téma se bude řešit?

Témata přináší jednotlivé účastnice. Na začátku každého setkání se mají možnost vyjádřit, jestli je něco, co zrovna řeší, nebo co je trápí a rozhodnout se, zda se tomu chtějí víc věnovat. Někdy se během skupiny probere více témat, někdy se skupina věnuje i několik setkání jedné problematice.

Je předem dané téma, které se bude v daný den rozebírat?

Jak kdy. Účastnice mají možnost požádat o řešení nějakého problému, který si vyžádá i více hodin. Takto "dlouhými" tématy byly například: sourozenecká rivalita, kde najít čas na partnerský život a neochudit přitom děti, období vzdoru a jak neválčit s vlastním dítětem

Jaký je rozdíl mezi touto skupinou a klasickým povídáním si s ostatními maminkami v herně?

Hlavním rozdílem je přítomnost psycholožky, která může danou situaci hodnotit objektivně, z profesionálního hlediska.

Jaký je význam psycholožky na skupině?

Psycholožka na skupině funguje jako moderátor, tedy řídí diskusi ostatních a zajišťuje tak, že se ke slovu dostane každý, kdo má potřebu se k tématu vyjádřit. Dalším přínosem jsou její zkušenosti z dlouholeté praxe. Dokáže situaci objektivně zhodnotit a profesionálně poradit. Často ukáže pohled na daný problém z jiného úhlu a tak i novou cestu k jeho řešení. Někdy funguje jako ta, která maminky ujistí, že jejich děti jsou v pořádku, i když nesplňují tabulky. A pokud něco v pořádku není, přináší konkrétní doporučení a odkazy na místa, kam se obrátit pro odbornou pomoc nebo podporu.

Musí se na skupině všichni zapojit, nebo můžu být jen tichý pozorovatel?

Každý se může zapojit dle aktuální potřeby nebo nálady. Může přinést téma, může sdílet své zkušenosti a inspirovat ostatní, nebo může jen sedět, pít kávu nebo čaj a prostě jen být s ostatními, případně čerpat inspiraci.

Jedná se o uzavřenou skupinu, nebo se mohou přihlašovat i nové zájemkyně?

Skupina je otevřená pro nově příchozí. Je však nutné se na každé setkání přihlásit. To lze pomocí kontaktního formuláře výše nebo na telefonním čísle 734 125 079. Přihlášení na daný termín je závazné a hradí se předem. 

Jaká je cena jednoho setkání?

Cena setkání se pohybuje mezi 123 Kč a 220 Kč, v závislosti na počtu přihlášených pro daný termín. Počet účastnic na jednom setkání je minimálně 5 a maximálně 9 dospělých + lektorka. Počet dětí není omezen. 

Co dělají děti během setkání?

Děti nadšeně využívají prostor herny. Některé si žádají více pozornosti, jiné méně. Již se ujala tradice, že každá maminka přinese čas od času nějakou drobnost ke kávě, i něco zdravého na stoleček pro děti. Vždy se všichni členové snaží přizpůsobit prostředí tak, aby se každý cítil dobře a bezpečně.


Nenašli jste odpověď na svou otázku? Neváhejte nás kontaktovat přes formulář výše.

O lektorce:

Mgr. Simona Hybšová je mámou tří dospívajících dětí. Vystudovala psychologii na FSS MU v Brně a od dokončení studia v roce 2004 se věnuje psychologické práci s různými cílovými skupinami. 

V roce 2011 založila podpůrnou skupinu pro setkávání maminek na mateřské dovolené, která se od září 2020 schází pravidelně v RC Jablíčko a nese název EasyMum. 

V současnosti pracuje Mgr. Hybšová jako školní psycholožka a zároveň provozuje soukromou terapeutickou praxi, psychologické poradenství a koučink.

Věnuje se například těmto oblastem:

  • Rodina - zdravý vývoj a výchova dětí, partnerské a rodinné soužití
  • Osobní rozvoj - podpora zdravé sebedůvěry a duševní rovnováhy, relaxace, práce s tělem
  • Náročné životní situace - krizová intervence, životní krize, zvládání úzkosti, strachu, vzteku a dalších nemocí, doprovázení umírajících a podpora pečujících či pozůstalých
  • Škola - problematické chování dítěte, problematika ADHD a poruch autistického spektra
  • Práce - rozvoj profesního sebevědomí, podpora týmové spolupráce


Více informací o její psychologické praxi lze najít na facebookové stránce Psychologické poradenství a terapie Mgr. Simona Hybšová, nebo ji přímo kontaktovat na simona.hybsova@centrum.cz a na tel. 731 487 997.

    Ohlasy maminek, které se pravidelně účastní:

    "Žádné nevyžádané rady."

    "Ten pocit, když zjistíš, že v tom nejsi sama."

"Líbí se mi, že se můžu svěřit, a přitom se nebát předsudků."

"Mně EasyMum dala to, že jsem se seznámila s dalšími maminkami a vždy, když se nadhodí nějaké téma, je vždy na něj dobře odpovězeno a lektorka vždy přijde s nějakou radou."

"Změna z domácího stereotypu s dětmi, porozumění, sdílení zkušeností, rady a nové kamarádky maminky."

"Na začátku jsem tvrdila že tam chodím kvůli synovi, aby se viděl taky s jinýma dětma a byl v nějakém větším kolektivu, a taky jsem si to chvíli myslela. Ale pravda je, že mi dává pocit klidu, že i ostatní mají problémy a že nejsem špatná matka i když není všechno vždycky dokonalý. A už si nepamatuji konkrétní případ, ale když jsem měla nějaký problém tak jsem získala rady a zkušenosti druhých, které mi v řešení pomohly. Anebo jsem jen dostala uklidnění, že je moje dítě v pořádku a normální i když není jeho vývoj přesně podle tabulek. A slyším jiné názory, nemám moc kamarádek s dětmi a sdílím mateřství jen se sestrami, tak je fajn slyšet taky někoho úplně jiného."

"Díky EasyMum se mi daří vychovávat syna s větším nadhledem a klidem, mohu zde probrat problémy, které aktuálně prožívám/e a mohu na nich zapracovat díky radám a zkušenostem skvělé psycholožky a maminkám, které si podobné věci zažily nebo je právě také prožívají. Dobře se zde odreaguje, pobaví i zasměje při kávě či čaji nebo nějaké té křupce, jak maminka tak dítě, v příjemném kolektivu a v prostředí vhodném pro děti."

"Není to jenom pokec s kamarádkami, které mi přitakávají. Sice si můžeme společně postěžovat na trápení s dětmi, muži, tchýněmi, maminkami a na spoustu dalšího, ale hlavní přínos vidím v přítomnosti psycholožky, která mi vždy ukáže i jiný pohled na danou situaci. Vidí věci z nadhledu, má spoustu zkušeností ze své praxe. Někdy mě uklidní, že to, co prožívám, je normální. Na druhou stranu, pokud vidí opravdový problém, dokáže mě nasměrovat na vhodného odborníka, ať se jedná o vývoj dětí, partnerský vztah nebo moje osobní strachy."